sobota 11. července 2015

Realitko-český slovník

Pokud projdete stovky realitních inzerátů a s realitními agenty strávíte několik desítek hodin prohlídek, nemůžete si nevšimnout, že se v branži ustálil zajímavý slovník, který by lidumil označil jako eufemistický. Já říkám, lžou, bagatelizují problémy, vyzdvihují kraviny.

Pojďme si sepsat pár základních pojmů.

Inzeráty

  • klidná část města = dálnice je až 500 m za rohem
  • ve standardu = vybydlený hnusobyt, od postavení na něj nikdo nehrábl.
  • prvorepublikový dům = stará hranatá šedivá barabizna k totální rekonstrukci.
  • původní zástavba = starý dům s malými okny, etážovým topením a zanesenými trubkami, rekonstrukce podléhá památkářům.
  • ve středu Brna (bez ulice) = Cejl nebo Francouzská
    neudaná čtvrť = Šlapanice
  • výborná dojezdnost = 50 minut busem na hlavní nádraží.
  • pět minut do Brna = severní periferie, za pět minut jízdy autem jste na hranici Brna.
  • možnost vycházek = už fakt nevíme co jiného do inzerátu napsat.
  • blízko lesa = blízko lesa.
  • blízko zeleně = žádný les, za domem jsou tři keře.
  • výborná dopravní obslužnost = pod okny je hlučná hlavní třída a zastávka, nevyspíte se a budete se dusit.
  • vhodné pro rodinu s dětmi = nevíme co napsat k bytu 3+1.
  • balkon = v jednom pokoji dveře s mříží před nimi.
  • velký balkon = normální panelákový balkon.
  • lodžie = balkon lepší než plechový.
  • prostorný balkon = vejde se tam stolek a židle.
  • vhodné pro majitele psa = byt je v přízemí.
  • vhodné k pronájmu = vybydlený byt, který za pár šupů sotva pronajmete studentům.
  • byt po částečné rekonstrukci = vymalováno, a na umakartu a kuch. lince je tapeta.
  • družstevní vlastnivtví s možností převodu do 1 roku = nějaký ťunťa na družstvu vám podepíše papír, co mu realiťák vnutí, upíchne vás do předhypotečního úvěru, a pak zjistíte, že družstvo nemá zájem převést váš byt do osobního vlastnictví. Důvody jsou různé, viz budoucí článek o DV.

Fotky

U fotek  je nutné si uvědomit, že vždy zobrazují výsek. Pochopitelně ten nejhezčí. Takže pokud je vidět výhled z balkonu focen na výšku do boku a vidíte strom, pak vězte, že naproti je hnusný panelák. Pokud vidíte fotky pěkné dřevěné kuchyně u inzerátu laciného domu, je pravděpodobné, že za zády fotografa je spoušť od toho, jak do domu několik let zatékalo děravou střechou (viděl jsem takový případ v Ivanovicích). U domů se potom fotky obvykle vyhýbají sklepu a půdě, jejichž stav bývá nejhorší - vlhko, chaos, udusaná hlína, prohnuté staré trámy, děravé tašky.

Často jsou také použity fotky pořízené po rekonstrukci před 10 lety. Současný stav čekejte horší.

Je třeba brát v potaz, že realiťák zejména nechce, abyste byli schopni dům identifikovat (bojí se, právem, že jsou jeho služby zbytečné, proto drží majitele v izolaci jak umí). Proto je na fotkách minimum okolí, minimum výhledů. U vchodů lze u větších realitek (M&M, Colloseum, Remax) vidět vyretušované cedule s číslem orientačním. Okna jsou focena se záclonami a výhled často rozmazán.

Prohlídky

Zaprvé, asi tak polovinu prodávaných domů prodává realiťák, který je s majitelem starý dobrý kamarád. Nejčastěji tehdy, když majitel ani není přítomen. Důvod? Snaží se vám vsugerovat, že pokud pomýšlíte, že byste majitele kontaktovali přímo, tak vás stejně odkáže na starého kamaráda realiťáka. Nedokážu posoudit, ale většinou to tipuju na kec.
 
Během prohlídek nabydete dojem, že realiťák nejspíš postavil 20 domů a zná veškeré techniky stavby.

Když jdete na první prohlídku a divíte se, proč je podlaha v hale nerovná a škaredá, dozvíte se, "no to je přece klasická mazanina, takhle se to normálně dělalo v tý době a pořád dělá". Pokud prodáváte dům za 5 milionů, měl by být vymazlený a podlaha rovná, hladká a krásná, ne hnus co bych si dal možná do garáže.

Proč jsou na omítce praskliny? "To je normální, ten dům pracuje a jak mrzne a zas se ohřívá, tak si to sedá. Pane, toto je akceptovatelné možná u srubu, maximálně dřevostavby. Pokud se mi snažíte střelit dům za 5 milionů, a on si deset let od postavení stále sedá, až jede puklina od stropu k podlaze, to normální není.

Přijdete do sklepa a tam je vlhko, cítit plíseň i přes snahu před prohlídkou vyvětrat. Zdi otlučené. Opět je to "normální, tehdy se prostě izolace moc neřešily, ale ten dům tady stál 80 let a vidíte, žádný problém". Tak opět omyl. Stál tady 60 let dům, který splácali za komančů z cihel různého typu a původu. Základy udělal opilý melouchář a ani se neobtěžoval tam hodit hydroizolaci, a tak teď ze svahu jednou zdí teče spodní voda tak, že je nutné aktivní odvětrávání, omítka by ve sklepě stav jen zhoršovala, a zem raději ani nevybetonovali, protože udusaná hlína odvětrává líp. A proto nahoře praská omítka. Takže nový majitel buď dům vybourá do základů, nebo se smíří s tím, že bude muset každých cca 10 let opravovat omítky a každých 20 let někde něco sanovat.

"Sousedi jsou v pohodě," říká realiťák s výrazem psychologa, těsně předtím, než se z vedlejšího bytu ozve hysterický pláč hádající se manželky. Poté nad vámi přeběhne dupající děcko a v nedaleké garáži začne cvičít bubeník. "Tak to je jen občas, většinou je tu klid a dá se s nima domluvit," žehlí to realiťák. Pokud můžu radit, než koupíte byt, kde chcete bydlet, vyžádejte si, že v něm chcete jeden den přebýt - byť oproti záloze - jinak budete hodně nemile překvapeni. Aspoň takové předsevzetí jsem měl, když jsem začínal shánět. Bohužel v Brně mezitím ten byt nejspíš někdo koupí.

"Byt je slunný, orientovaný na východ." Super, to je vyloženě definice slunna. I v létě přijdete v 7 večer domů do tmavé kobky. "Ale vono zas, když to máte na jih, tak je tam vedro, to je lepší takhle." Jasně, pokud je dům neizolovaný a nemá markízu či jiné venkovní stínění a nechají si pražit slunko dovnitř, pak je tam pochopitelně vedro. Ale když si okna zastíníte, není důvod, proč by na jihu měla být výrazně vyšší teplota.

Na co se ještě podíváme

V realitní žumpě je toho opravdu hodně k převalování. Ani nevím, kde začít: Šílenými brněnskými provizemi, které "platí kupující"? Slovy klasika - co je to za blbost! Nebo arogantním chováním většiny realiťáků ke všem zůčastněným, ze kterých zrovna nedojí prachy? Nebo zmršenými smlouvami? Nebo skvělým byznysem kolem dražeb? Postojem ministerstva financí k dani z převodu nemovitosti? Družstevním vlastnictvím a bloků z něj vyplývajících? Korupcí při kupčení s obecními byty? Šlendriánem u novostaveb? Realitko-českým slovníkem? Je toho tolik, a času tak málo.

Prodáváte byt? Po smršti realitních makléřů se připravte na brokery

Chcete si prodat byt, s důrazem na "si". Dáte inzerát na bezrealitky, a začnou vás otravovat realitní makléři. Ok, proč ne, je to jejich práce, vyhledávat nabídky, proto člověk zatne zuby a i toho dvacátého slušně odmítne. (Krom těch, kteří hrají zájemce, byt si nafotí, dají ho na inzerci a pak vám volají, že mají zájemce.)

Dobrá, byt jste prodali. A najednou vám začnou volat "investiční" makléři všech druhů: XTrade Brokers, Markets.com, IronFX a další.

Kde vzali číslo? Mají roboty, kteří skenují weby tipu bezrealitky.cz a loví kontakty na reálné majitele. Když inzerát zmizí, mají kontakty, které jste na webu udali. Prosté.

A jelikož to patří k údělu bývalého majitele nemovitosti, stojí za to upozornit, v čem jsou tyto společnosti nebezpečné.

Někteří z nich (neříkám, že všichni - třeba XTB se jeví solidně) vás vmanévrují do obchodování tzv. na páku. To funguje tak: Páka se udává v poměru, např. 1:200. Vy zaplatíte 1000 Kč, oni 200 000 Kč. Akcie narostou o 2 %. Super, jste pracháči: Máte cca 4000 zisk. Funguje to, nakoupíte další akcie za svých 2000 Kč. Další den akcie klesnou o 4 %. A vy dlužíte brokerské společnosti 16 000. Což pokryjí vaším předchozím ziskem a zbytek po vás vymáhají.

Pokud tedy nevíte, oč na trzích běží, a co znamená obchodovat na páku, radši se těmto nabídkám vyhněte.

Podvodné nabídky nájmu

Asi před dvěma měsíci se objevily podvody s nájmy. Jde o klasický scam, kdy pod nějakou záminkou pošlete nějaké peníze kamsi a to je vše. Není mi úplně jasné, kdo může poslat do zahraničí několik tisíc jako "předpředzálohu" na podezřele levný nájem, aniž by byt viděl, zkontroloval majitele a měl smlouvu, kterou uzavřel s reálnou osobou či firmou. Ale budiž.


Vyzkoušel jsem komunikaci s podvodníkem. Snažil jsem se zjistit nějaké podrobnosti, třeba firmu, kterou použije, a následně se u té firmy poptat, zda je možné dosledovat odesilatele. Ale pochopitelně používají firmu, přes kterou je možné dělat zásilky anonymně. Když už nic, aspoň jsem trochu potrolil. Zde jsou maily.


    From: Nagale Logoris <nagale.logoris@gmail.com>

    Subject: Re: Pronájem bytu 2+kk, 48m² , Brno Lesná, ul. Majdalenky

    Dobrý den,

    Nejprve chci vám podekovat, za Váš zájem, o mém byte.
    Na zacátku jsem chtel objasnit hlavní detaily.
    V cene bytu je 5000 Kc + 500 Kc = 5500 Kc/měsíc, a byt se nachází  v Brno Lesná, ul. Majdalenky
    V cene je zahrnuto vše: voda, elektrina, internet a parkování.
    Byt je kompletne zarízen a vybaven, jako na fotkách.
    Pokud jste spokojeni s temito informacemi, dejte mi vedet, aby mužete pokracovat v konverzaci.

    Dekuji a hezký den.


Dobrý den,

rádi bychom se na byt podívali.

Díky, ...



    Dobrý den,

    V dalších slovech, budu vám vysvetlí, mou situaci. Bydlím v Aténách, Recko. Koupil jsem si tento byt se pred nekolika lety, pro mého syna, který byl v Ceské republice vysokoškolské studium. Bohužel, on ne zustal tam vykonávat své povolání, a ted je zpet v Recku, a pracuje zde. Z tohoto duvodu, ted chci pronajmout byt.
    Jediný problém je, že klíce jsou se mnou a já nemám žádnou osobu v této oblasti, který muže ukázat vám byt. Pokud si chcete pronajmout byt, mohu vám poslat klíce a smlouvu s lodní spolecnost, která bude zpracovávat platby a dodání klícu a smlouvy. Dejte mi vedet, co si myslíte o tom?

    Dekuji a hezký den

    PS : Prijmete prosím omluvu, pokud tento text není správne napsaná. Tento text byl preložen z anglictiny pomocí Google Prekladac. Doufám, že chápete mou ceštinu.  Radeji mi odpovedet v anglictine.

Hello,

no problem with communicating in English.

First of all, I replied to few flats, and I don't know which one was yours. Could you please send me a link? We don't mind if we don't meet you in person, but before renting it, we would like to see it.

The translation wasn't clear, did you write shipping company? It translated as "vessel company". Who would we pay to? Do you have a Czech bank account? Maybe I could pay over PayPal. Or to foreign bank, if necessary. 

In case you sent the keys, you would probably need them back if we don't take the flat, right? Why sending there and back - why don't you just hire some real estate company? Let me know if there's a way to see the flat before renting. 

Thanks, ...

    Hello,

    Let me explain the process :

    First, I need your details : full name , address , city , zip code , country , phone number

    1. I will go with keys and the rental contract to shipping company

    2. They will send you a tracking number , and with this number you can check on their website that the keys and the contract are in their custody .

    3. After this , to start the delivery , you must do the deposit with 2 rental months ,at shipping company.

    4 . The deposit is just a formality and it won't obligate you to rent the apartment , it is a safety deposit, just to be sure that this is not a joke and I don't pay the transport taxes for nothing. And in this way will be sure for both , because the money will remain at shipping company until you will see the apartment, and only after this ,if everything will be fine , I will receive the money

    5. After the deposit is done , the shipping company agent will come with keys and with rental contract at your home , in 4 days.

    6 . After this you will go with this agent to see the apartment , and if everything will be ok you will sign the contract , until you want to stay in the apartment.

    7. If something will be wrong , and you don't want to rent the apartment , the shipping company agent, will give you, your money back , and will give me back the keys

    Everything is clear?















Hi Nagale,

One question, if I may: You are going to rent the flat in either case. Why don't you just send the keys to the company for the time until you find someone who takes the flat? They could show it to any interested person, and you wouldn't have to send the keys here and back for each individual. 

There are many frauds happening in Czech Republic, and I have no guarantees that I am not giving money to a black hole. If I just see the the flat on my own eyes that it's really what's on pictures, then I am signing a contract and after that, sending money right away.

Could you please tell me the address, so I can check that you are the owner?

Regards, ...

    Hello,

    Let me explain the process again:

    ...


Hello,
ok, that sounds good. Send me the key to this address: ....., Myvyslena 6, 61600 Brno, phone: 777 ... ... . I need to know which shipping company will be delivering, and the number of the delivery, so that the reception can expect them.
Regards, ...



    Hello,

    In this way works all shipping companies

    You don't give me any money.

    You will do the deposit to shipping company after they will send you a tracking number .

    With this number , you can check on their website that  , the keys and the contract are in their  custody and ready for delivery .
   
    After this you must  do the deposit .

    After the deposit was done , the agent will come with keys and contract at your home ( in 4 days )  , and you will go with this agent to see the apartment.

    After you see the apartment , and If something will be wrong this agent will give you , your money back .

    The money will remain to shipping company until you will see the apartment .

    This is the shipping company website http://internationalshipping-line.com/

    Let me know if everything is clear ?

    Because in case that you don't want to rent the apartment , I have other clients

    Thank you


Sounds good.

I'll be waiting for the delivery and check the flat right once I get the key. Could you please send me a contract draft over mail?

Thanks, ...


Po tomto mailu už asi pochopil, že nic nebude, nebo vypršelo jeho bezpečné časové okénko a přesunul se na jiný mail, město, zemi.


Znovu říkám, poslat na základě takovéto konverzace někam peníze může jen pako. Znáte nějakou oběť? Dejte vědět. Mě přijde,že takový podvodník snad musí strávit s rozesíláním (nevypadá to na čistý automat) hodně času. To by se snad vyplatilo normálně pracovat, třeba jako řadový řecký úředník.

úterý 30. června 2015

Proč se nevyplatí kupovat v Brně byt na pronájem

Máte nějaké finanční rezervy (třeba jste prodali byt v městě původu). A teď co s nimi?

"Investiční nástroje"

Spořící účty při úroku 1.něco % ročně sotva pokryjí inflaci. Navíc v poslední době mají banky problém zvládat i tak malý úrok a omezují úročené částky na několik set tisíc - např. Raiffeisen má 1.3 % jen do 150 000 Kč. A chraň vás ruka pánbu dávat kapitál rusovi s jeho 1.63 % na financování války proti západu!

Termínované vklady jsou z mě nepochopitelného důvodu obvykle ještě horší než spořící účty.

Akcie jsou příliš nestabilní, zejména v období odchodu Řecka z eurozóny. Navíc, většina firem na burze má příliš dlouhou návratnost investice (čímž myslím P/E) a mohlo by snadno dojít k prasknutí bubliny a propadu k reálnější ceně.

Státní dluhopisy jsou poměrně drahé a ve chvíli, kdy celkový dluh států světa přesahuje 56 308 000 000 000 dolarů a 64 % ročního HDP, se jen čeká na kolaps dluhopisového byznysu.

A pak jsou tu možnosti jako ČP Invest, který na první pohled nabízí zajímavé zhodnocení, například kolem 9 % u nemovitostníno fondu. Pokud si ale odečtete poplatek za vklad, který je kolem 4 %, už to, vzhledem k nejistotě, tak lákavé není.

Ale konec ekonomického okénka: Peníze se rozhodnete vložit do bytu a ten pronajmout. Pojďme se podívat, jak se to vyplatí.

Byty

Modelová situace - pořizovací náklady

Slušný rekonstruovaný byt v Brně, řekněme 2+1 na lepším sídlišti, koupíte za 2,5 milionu. Bohužel většina prodávajících jsou natolik hloupí, že nechají realitní kancelář k této částce nadsadit dalších několik set tisíc. Jinými slovy, byt koupíte za 2,7 milionu, které by mohl dostat prodávající, ale místo toho je dá firmě, která mu za to dá reklamu na serverech za pár set korun, plachtu za pár set korun, smlouvu zkopírovanou z internetu, služby notáře za 2 000 Kč  a několik prohlídek v bytě. No neberte to.

Když budete mít štěstí, v bytě bude všechno tip ťop: Vyměněné vedení za měděné, fungující vodovodní instalace, koupelna bez zatékání, kuchyňská linka použitelná. Většinou to tak ale není - kdo chce prodat byt, obvykle do něj před prodejem už moc neinvestuje - nechá odejít poslední nájemníky, vymaluje a uklidí, možná vymění největší hrůzy, a nabídne. Počítejte tedy s rekonstrukcí kolem 30 000 Kč.

Dali jste tedy kolem 2,7 milionu korun, z čehož hypotékou kryjete 1,2 milionu.

Modelová situace - zisk z nájmu bídný.

Nájmy do pěkného 2+1 se pohybují kolem 9 tisíc korun, energie nechme stranou. Z devíti tisíc zaplatíte kolem 1500 korun do fondů oprav a nákladů na provoz domu. Zbývá 7500 měsíčně.

Byt chátrá a potřebuje opravy. Pokud nejste jako majitel bytu, kde jsem bydlel, který odmítal opravit i jiskřící hliníkové zásuvky, které vyhazovaly pojistky, a hnijící jádro, do kterého zatékalo v koupelně a vytékalo do kuchyňské linky, řešil izolepou, potom se připravte na roční výdaje minimálně 6 000 Kč. Zbývá 7000 měsíčně.

Nájemníci se velmi často střídají. Brno je město studentů, kteří statisticky na škole dlouho nevydrží, a přes léto často byty opouštějí a pak hledají nový. Dále je Brno městem absolventů, kteří obecně podle statistik často mění zaměstnání, a s ním i byt, aby se jim lépe dojíždělo. Mají minimum věcí a změnit byt je pro ně otázkou jednoho dne. Hrozí tedy, že váš byt zůstane občas po nějakou dobu neobsazený. Počítejte ztrátu kolem 3 000 Kč ročně. Zbývá 6750 Kč měsíčně.

Buďme optimisté a řekněme, že to je konečný stabilní průměrný měsíční zisk z pronájmu. Nepočítáme, že můžete (tak jako já) natrefit na nájemníka, který po 3 měsících neplacení zmizí, ale předtím ještě vymaluje dvě místnosti na černo. A to je ještě lepší scénář: Byt po nájemnících může dopadnout i takhle:


2 700 000 / 6750 / 12 = 33 let, po kterých se vám byt zaplatí. Pochopitelně, ceny se zvedají, ale při pohledu do historie vývoje nájmů a cen bytů vidíme, že víceméně korelují. Můžeme tedy optimisticky odhadnout, že návratnost investice bude cca. těch 30 let.

Hypotéka posune návratnost o 10 let

A teď: Byt jste nejspíš nekoupili za hotovost, ale na hypotéku. Byt vás tedy bude stát navíc částku, kterou splatíte za hypotéku. Úrok hypotéky částečně umazává inflace - pokud tedy i váš příjem kopíruje inflaci. Sazby hypoték obvykle bývají přibližně 1,5 % p.a. nad inflací. Takový je tedy reálný dlouhodobý úrok p.a.

Pokud jste si půjčili tak, aby vás po následujících několik desetiletí byt finančně nevysával místo aby nesl zisk, potom jste si půjčili tak, aby splátka byla přibližně tolik, kolik nájem získáte. Tedy 6 750 Kč měsíčně. Řekněme, že jste si půjčili 1 200 000 Kč. Taková hypotéka vychází cca na 25 let. Při reálném úroku 1,5 % p.a. vás tedy bude stát 1.4528 * 1 200 000 = 1 745 000 Kč (pokud jste měli 1,5 mil. svého vkladu. Pokud jste si půjčili 90 %, zaplatíte reálně cca 3,7 mil. Kč.)

Po 25 letech tedy budete mít byt a žádný zisk. Byt bude mírně zchátralý, se staromódním vybavením, značná část vybavení bude zralá na výměnu (okna, topení, možná elektřina, vymalování, podlahy). Bude ve staré panelákové zástavbě. Pokud byste se ho rozhodli prodat, budou mu konkurovat nově postavené byty. Je otázka, jak dlouho bude pokračovat nafukování Brna technologickými firmami, ale dovolím si odhadnout, že ne následujících 25 let. Na trhu nemovitostí bude spíše převis a reálné ceny oproti dnešku spíše klesnou. Budete tedy prodávat  starý byt, jaké se dnes prodávají za 2 200 000 Kč - v budoucnu spíše nižší ekvivalent. A vy jste za něj dali 2 945 000 Kč. Za jak dlouho rozdíl pokryjí zisky z nájmu poté, co zaplatíte hypotéku? Za dalších přiblizně 10 let. Až teprve tehdy začnete dosahovat skutečných zisků oproti tomu, kdybyste kapitál POUZE nechali v bance na spořícím účtu.

Otázka pro vás stojí: Opravdu se chcete na 30 let zadlužit a svůj aktuální kapitál na 25 let utopit do investice, která se navrátí za 35 let?

Přidáno: Daniel Bacík, obchodní ředitel společnosti CPI BYTY, říká, že ne. Pokud nekoupíte za opravdu dobrou cenu nebo tam nechce bydlet.

pondělí 29. června 2015

Kamechy - děsivá realita současného urbanismu

Byli jsme se projet do Bystrce, podívat se na nové sídliště Kamechy. Na první pohled jde o zajímavé bydlení, ale na pohled druhý, a hlavně po zamyšlení, už je to horší.


1975 - Bystrc

Moderní bydlení pro moderní proletariát

Pojďme čtyřicet let zpátky časem. Staví se několikátá vlna paneláků. Lidem ze starých meziválečných i starších domů, ale i domů z 50 let, se paneláky jeví jako opravdu dobré bydlení - a taky jsou, v mnoha ohledech: Teplá voda teče rovnou z kohoutku, v každém pokoji je topení a není nutné kvůli teplu každý den zatápět, velká okna, výtah, v bytovém jádře je moderní sociální zařízení, velká vana, porcelánový záchod. Komu by se zdálo, že v 60. letech toto byla samozřejmost, zeptejte se lidí té generace. Jedinou daní bylo, že vás naskládali do jednoho domu na pár set metrů čtverečních s dalšími tisíci lidmi. A okolí bylo bezútěšné. Bylo?

Ani ne. Nejen nákresy v dobových propagačních materiálech vypadaly domy pěkně. Dobové fotky naznačují, že poté, co odjely jeřáby a oranice se začala asfaltovat novými silnicemi a chodníky a pruhy kolem mladými stromky a keři, takové moderní sídliště tehdy skutečně bylo lákavou alternativou ke studeným zchátralým domům s dřevěnou podlahou, kamny a vodou na chodbě.

Byly ovšem jisté aspekty, které tehdejší architekti neodhadli dobře, a za tyto chyby začali obyvatelé platit dříve či později.

Kde udělali soudruzi chybu

Zaprvé: Absense urbanismu. Domy fungovaly jako noclehárny, bez jakýchkoliv obchodů a sociálních struktur: od toho tu byly kulturní a nákupní střediska. Ale kdo se bude táhnout kilometr do betonové krychle, aby tam čučel na budovatelské plakátky. Prostory před domy byly pro jakoukoliv společenskou činnost kromě vysedávání u pískoviště nevhodné - chyběly jakékoliv stoly, nenabízely žádné soukromí (všichni z okolních paneláků čučeli, co děláte), nebylo třeba ohniště, nebyly zásuvky, voda, záchod. Proto se lidé izolovali ve svých bytech, přijali realitu noclehárny, a na víkend to spláchli a odjeli na chatu.

K urbanistickým vadám počítám i velmi hloupé tvary budov. Architektům (pokud se procesu nějací účastnili) nejspíš bylo stydno navrhovat řadové paneláky, kde je jeden vchod vedle druhého v jednotné mřížce, s rovnou stěnou - to už by si lidi připadali jak včely. A proto jim v záchvatu originality nadělili řadové paneláky, které mají různě vystouplé místnosti a jsou vůči sobě posunuté - ten víc vyčuhuje do ulice, ten je mírně zasunutý.
Z těchto experimentů vyšly takové půdorysy, že každých 20 metrů je nějaké temné zákoutí, kde se po dobu rozvinutého socializmu hromadily odpadky, a po dobu rozvinutého kapitalismu narkomani, a v obou obdobích tam chodili opilci vypouštět tekutiny, kudy zrovna potřebovali. Občas bylo nutné dům zalomit, protože ne všech čtyřicet tisíc lidí na sídlišti chce mít kuchyň na sever a obývák na jih. A aby nemuseli obcházet dům, je ve zlomu podchod. A ten se obvykle stal dějištěm všech tří jevů, a navíc se zde shromažďovaly partičky retardovaných výrostků dokazujících si svou pokročilost vykouřením krabky spart.

Zadruhé: Jen paneláky, blok vedle bloku. Paneláky byly stavěny často hodně těsně na sobě. Mezi nimi vznikaly vyasfaltované plochy zaplněné auty, bez oddechových zón čistě se zelení. Pokud někde oddechová zóna byla, její umístění bylo naprosto nelogické. Buď vznikly dodatečně, a pak třeba u hlavní silnice nebo za stanicí metra. Nebo vznikaly plánovaně, a potom byly někde před kulturním domem a podobně. Logické místo by ale bylo někde v prostřed skupiny domů - ovšem s dostatkem prostoru.

Zatřetí: Parkování. Sídliště bylo záměrně koncipované jako ubytovny pracující vrstvy, která se bude přesouvat MHD - ideálně metrem či tramvají. Že si časem i pracující vrstva bude moci dovolit i více aut do rodiny, s tím nejspíš nepočítal ani nejoptimističtější prognostik. A tak se počítalo s kapacitou parkovacích míst zhruba 1 na 4 domácnosti.

2015 - Kamechy

Moderní bydlení pro moderní střední třídu

Přesouváme se do současnosti. Na okraj Bystrce se soudobí "plánovači" rozhodli připlácnout další sídliště. Tím, že je to sídliště, se developer netají. A sídliště je opravdu správné slovo. Pokud by se jednalo o novou pěknou lokalitu k bydlení, asi by se developer za slovo sídliště styděl a snažil se dosadit cokoliv jiného, jako třeba "Obytný soubor Sadová", a nebo ho rovnou vynechat a používat nějaké infantilní přeslazené jméno (Kouzelné Medlánky).

Tedy, vzhůru k realitě: Kamechy jsou reinkarnací socialistického sídliště s vším všudy, a jednou zásadní vadou navíc. V podstatě bych mohl zkopírovat text z hora v přítomném čase, ale pojďme si to projet:

Zaprvé: Absense urbanismu. Bloky domů, víceméně identických, a v nich jen byty. Tu a tam se v některém domě schovává miniprodejnička - při procházce jsem našel bar Kiki, ovšem v podmínkách daných jakousi dutinou domu, kterou asi nešlo jinak využít, se bar jevil asi jako prádelna/mandlovna/sušárna, kam někdo omylem postavil stolek, bar a servírku. Nicméně chápu, že život na takovém místě asi bude nutné zapít.

Zadruhé: Zas jen paneláky. Opět stejná story: Máme zde bloky domů, mezi nimi cca 20 m ulice, což je metr trávy, metr a půl chodníku, 6 m silnice, a znova chodník a tráva, tu a tam keř krčící se u domu. Když se kouknete na mapu, je jasně vidět, že v oblasti není jediné "náměstí", zóna, která by nebyla záplácnutá panelákem. Když jsem bloudil touto zástavbou, měl jsem už po druhé zatáčce dejá-vu a chuť vyskočit z matrixu. Nebýt mírné svažitosti oblasti a toho, že bylo sídliště dostavěné teprve z poloviny, dost možná bych se ztratil. 20 stejných bloků v mřížce, uprostřed ohlé, aby seděla na kopec.
Z mapy by se mohlo zdát, že domy mají vnitrobloky. Chyba lávky: Prostory mezi tyčícími se krabicemi vyplňují garáže, nad nimiž jsou terasy. Ty terasy by mohly krásně sloužit všem. Asi by je stihla stejná nemilost jako prostory mezi natlačenými paneláky, ale lepší než nic. Jenže - jak chcete prodat 1+1 v tmavém 1. patře bez výhledu za 2 900 000 Kč? No jednoduše! Prostě k tomu dejte tuhle betonovou střechu garáže, a do inzerátu napište: Krásný 1+1, 256 m2! Takže terasy jsou soukromé, a pokud nejste šťastný majitel, musí vám stačit váš dvoumetrový balkon.

Zatřetí: Parkování. Jeden by čekal, že v době, kdy to vypadá, že každý jednotlivec potřebuje posunovat 2 tuny kovu zácpou na Bráfově, aby se po spálení litru nafty dostal do práce o 4 kilometry jinde, bude developer počítat s tím, že ty 2 tuny budou lidé na noc chtít někde odložit. Ne tak u Kamech. Aby byla "výtěžnost" prostoru dostatečná na to, aby rentabilita byla (téměř) zaručená a banka dala úvěr, je nutné panelákem zaplácnout nejen obdélníček uprostřed, kam patří tráva a stromy, ale i ten na kraji, kam patří parkoviště. A tak se stáváme divákem smutného divadla, jak ve výstavbě, která ještě ani nebyla dokončená, kolem šesté večer zaplňují auta poslední volné legální parkovací skuliny, kolem osmé se zaplňují i ty nelegální, což vždy rád některý z morálně založených sousedů oznámí orgánu, a kdo přijede v devět, může jet parkovat do Bystrce - protože to je jediné místo, které s Kamechy sousedí, kolem jsou louky. Ovšem samozřejmě Bystrc je na tom stejně, takže to nakonec balíte i tam a zkusíte zaparkovat u přehrady nebo u Santonu - pokud nejsou ohňostroje. To můžete rovnou nechat auto v práci.

Ale no tak, nebuďme nefér. Developer na toto přeci jen myslel. Pod těmito domy i v těch osm večer jsou poloprázdné garáže. Jenže, jestli si myslíte, že nárok na zaparkování pod svým domem dostanete s koupí bytu za 3,4 miionu, dost se mýlíte. Developer na to myslel opět ekonomickém v duchu: Ze začátku lidi za předražený byt dají tolik, že se zadluží na 25 let a jsou rádi, že to nemuselo být na 30. Na stání za 250 000 Kč už prostě nezbylo. Prvních pár měsíců si užívají nového bydlení, a jak se prodávají další byty (prodej trvá roky), začínají zjišťovat, že pokud chtějí zaparkovat, musí o místo závidět. No, nějak to snad půjde, řeknou si, nemáme jinou volbu. Ale spolu s cedulí "poslední volné byty" se objevuje i nelítostný boj o místa, ačkoliv v garáži je poloprázdno. Rok to vydrží, ale pak jednoho dne, během ohňostrojů, kdy už není místo ani v Komíně, rodina připustí, že si nechají navýšit hypotéku, koupí si 10 m2 betonu za čtvrt milionu, oddechnou si, že už se od rána nebudou muset stresovat, jestli stihnou po práci vyzvednout děcko, nakoupit a zaparkovat, a developer se tiše zasměje.

Doprava

Ale no tak! Nebuďme nefér. Můžou přeci jezdit MHD, ne?
NE. Kamechy jsou obsluhované autobusem, který jezdí po oválné cestě kolem dokola, s přestupem na konečnou v Bystrci. Už sama cesta do Bytrce šalinou jedničkou je na nějakou tu chvíli - neboť při objíždění kopce, za kterým Bystrc je, šalina objede doslova celé sídliště. A pak ještě máte přestoupit na kodrcák, který vás vysadí někde mezi polem a haldou paneláků, mezi nimiž je i ten váš?

A k dopravě ještě lahůdka: Na jednu stranu z Bystrci a okolí přitěžuje "Velké Brněnské špunt", tedy zácpa na Bráfově. Vydáme se tedy tramvají. Jenže - právě kvůli špuntu se (díkybohu) bude zanedlouho (2017 snad?) překládat tramvaj do skály, a i ty davy, které běžně veze tramvaj, se připojí k řidičům, a vyjede i ta poslední felicie, a ze špuntu se na několik měsíců stane naprostá paralýza dopravy.

Sorry, to je fakt moc.

Úprava: Chystá se prodloužení tramvajové trati až na Kamechy.


Závěr

Kamechy byla slibná oblast mezi Žebětínem a Bystrcí. Kousek od lesa, výhled na Žebětín, Žebětínský rybník a zahrádkářksou kolonii.
Bohužel způsob, jak s prostorem developer naložil, bídná dopravní obslužnost s vyhlídkou na ještě výrazně horší, nedostatek parkovacích míst, špatný urbanismus a navrch pravidelný kravál motorek nesoucí se o víkendech z Masarykova okruhu, dělá z nabídky bytů v ceně přes tři miliony za 2+1 (bez parkování) špatný vtip.

Kamechy nabízí to stejné, co sídliště před 40 lety. S jedním rozdílem - absence rychlé MHD. V roce 2015 chtějme za 30 let splácení ze dvou platů vyšší kvalitu bydlení.

úterý 7. dubna 2015

Jak nekoupit maskovanou ruinu v Žebětíně za 5 000 000 Kč

Před časem se v Žebětíně objevil dům za 5 500 000 Kč. Říkejme mu Dubová 50. Na fotkách inzerátu vypadal trochu divně, tak jsem ho ignoroval. Po čase se objevil za 5 200 000 a nakonec za 5 000 000. Tím se mi to dostalo do radaru.

Už podle mapy byl dům velmi perspektivní. Lokalita na kraji Žebětína, ve slepé uličce, mezi lesy (naproti přes cestu les začínal a pokračoval do podkovy kolem konce ulice).

Dojeli jsme se na něj s partnerkou podívat, a byl opravdu krásný: Bílá omítka, krásná nová růžová střecha Bramac, nová okna, zvenku imitace dřeva. K tomu velká zahrada, mírně z kopce, s výhledem opět do zahrad. Prostě paráda.

Sjednali jsme si tedy prohlídku. Uvítal nás realitní agent. Pěkný vstup, vevnitř nové omítky. Podlaha haly vypadala mírně podivně - starý odrbaný koberec. "Ale to si zarovnáte, třeba zabrousíte, a dáte třeba dlažbu, to je to nejmenší". Ale kuchyně krásná, a z ní vstup na parádní velkou terasu. Vedle ní si ovšem na první pohled prostoduší  obyvatelé vedlejšího domu s uliční šířkou 5 metrů vařili pálenku či cosi, z čeho šel ohromný smrad. Ale neva. Prý tam nejsou často. "A kdyžtak si tady uděláte stěnu, to je to nejmenší."

Posud dobré.

Ale pak to začalo. "Zde je jsou schody na půdu. Tady chybí první schod, takže pokud byste chtěli dělat patro, bylo by třeba ty schody předělat. Ale to je to nejmenší. Pojďme se podívat na půdu."

Jelikož to nebyla moje první prohlídka, jal jsem se hned zkoumat dřevěný krov, který byl evidentně původní z doby cca. meziválečné. Nosné trámy se pod nehty mírně olupovaly, nešel jsem radši do hloubky. Nicméně evidentně zralé na výměnu. "Tak jasně, tu a tam je vždycky nějaký trám potřeba vyměnit, ale to je to nejmenší." Zbytek půdy odpovídal stáří domu ke stu let.

Sklep byl velmi zvláštní. Ze všech sklepů nejchaotičtější. Zdi tam vbec nedávaly smysl, každá byla z jiného typu cihel. Zhruba v prostředku půdorysu byl jakýsi dřevěný trám podpírající strop vedle jedné zdi. Zem byla udusaná hlína, a o tu se i opíral tento trám. Realitní agent to vysvětloval údajnou rekonstrukcí zdi (která nevím, kde se projevila), kdy bylo zdi potřeba odlehčit, a že majitel pak prostě trám neměl důvod odstraňovat. Ok, nejsem statik, ale rozebírat pod barákem nosné zdi a podepřít to dřevěným 10 cm kulatinou opřenou o hlínu mi nepřijde zcela inteligentní. "To si kdyžtak podříznete a odnesete, to je to nejmenší." Na jiných místech byl strop podepřen železnými traverzami.

Omítka byla otlučená do výšky kolen, a udusaná hlína v některých částech byla doslova mokrá. "To se dá vysušit, podříznout, nebo prostě jen vylít betonem, to je to nejmenší, tím pak už voda neprojde."

Na pozemku byl velká stará žumpa v rozvalinách. Zkrátka, půlka konstrukce nádrže trčela z pozemku vzhůru. "To se dá za půl dne rozbít sbíječkou, to je to nejmenší, a za tisícovku vám to někdo odveze." Nevadí, odvézt jej snad nebude až takový problém. Horší je, že zhruba v polovině svažitého pozemku byla jakási zeď, která původně také byla základem pro stodolu, kterou součaný majitel zboural.
Problém s touto zdí byl, že na jedné straně držela asi 2 metry zeminy, a na druhé strane se bortila - už v ní byla provalená asi 1 metr díra. To byla evidentně časovaná bomba, ale ještě jsem netušil, jaká. "Tak ta zeď tu ani být nemusí, vidíte že to nic nedrží - už se to provalilo a barák se ani nehnul. To rozeberete na cihly a uděláte si třeba krb. To je to nejmenší."

Dům se nám líbil, a ačkoliv cena byla značně nad částkou, na kterou jsme původně mířili, šli jsme se s partnerkou poradit do spodní části zahrady. A tam jsme si všimli zvlástní věci: Ačkoliv už několik dnů bylo sucho, zahrada značně čvachtala. Až tak, že jsme se bořili do zeminy. Potom jsme agentovi řekli, že bychom byli ochotní uvažovat o 4,8 milionu, rozloučili se a odešli.

Protože jsem reálně zvažoval o koupi a rekonstrukci, po příchodu domů jsem se vrhnul na internet a sosal ze všech možných dostupných zdrojů: O majiteli, záznamy v katastru nemovitostí včetně okolních domů, územní plán. Potom jsem si vzpomněl na čvachtání a vyhledal geologickou vrstvu mapy. A bylo to venku: Pozemkem teče podzemní potok, a podemílá spodní část zahrady. Paradoxně nejhorší je, když přijde období sucha: Ze zeminy odteče voda, zemina se scvrkne, ustoupí tlaku ze svahu a zahrada popojede. Sice třeba o milimetr, ale každý rok. A po pěti letech máte v domě puklinu od základu až po střechu.

Do té doby jsem prohlídky natáčel a posílal lidem, kteří se ve stavbách vyznají, na konzultaci. U tohoto mi můj kritický strýc opět poradil, "vyser se na to, prosimtě, je to ruina, ňákej chytrák koupil starou barabiznu za 2 miliony, oplácal to omítkou, nahodil střechu, dal nový okna a udělal kuchyň a chce to prodat za 5. Vykašli se na to.". Nicméně byl jsem natolik nadšený lokalitou, že jsem se rozhodl vyhledat někoho, kdo dům zhodnotí osobně na místě.

Na doporučení kolegy jsem se s jedním znalcem vydal do domu. Nejvíc ho zaujaka právě půda. Některé věci, které jsem prvně přehlédl, prozkoumal blíže. Některé nosné trámy byly zpevněné novými dřevy a tlustými šrouby. Vazné trámy byly zespoda podepřené o strop. Jako laik to přejdete, ale pro odborníka to je známka něčeho velmi zlého. Několikrát prošel střechu a nakonec nám ukázal do rohu: "Podívejte se támhle. Vidíte to? Támhleten roh ujíždí. Je o několik centimetrů níže než zbytek baráku. A to je důvod, proč to tady celé podepírají a zpevňují - ta střecha je v havarijním stavu a hrozí zřícením."

Dále se díval do díry vyříznuté v pochozích deskách půdy. Byl tam (nepřekvapivě) stropní trám. Ten se doslova rozpadal v ruce - mohli jste si ho prostě hrst vzít. Prý jednoznačně dřevokazná houba, do dřeva delší dobu zatékalo, takové poškození se nemusí jen týkat jednoho trámu, a bez vyndání trámů a jejich odrbání a konzervace prostě do několika let shnije a trop se zřítí.

Dále jsme vyšli ven a dívali se na roh domu. Z venku žádné viditelné poškození. Zeptali jsme se tedy majitele na závady zjištěné na půdě. O ničem nevěděl, půdu prý ani při koupi ani během 7 let, kdy v domě bydleli a rekonstruovali ho, nezkoumal. Dokonce ani při zakrývání stropu sádrokartonem si shnilého trámu nevšimli. Je to těžko uvěřitelné. Zda na domě byly v rohu závažné praskliny, které byly zakryty omítkou, to se asi už nedozvíme, ale majitel zuřivě tvrdil, že v žádném případě. Fokty ovšem neměl. Nicméně i provalená zeď ve svahu odpovídala tomu, že zemina se opravdu pohybuje.

Potom jsme tedy šli dovnitř a tam poradce rovnou vypíchnul úplně křivou podlahu v hale. Výškový rozdíl byl cca 10 cm na 5 metrech. Dále v jedné místnosti chyběla podlaha, byly tam jen volně ložené OSB desky.

Zásadní problémem byla také tepelná izolace štítové zdi, která byla zevnitř. Jak vám řekne každý solidní stavitel, izolace venkovní zdi zevnitř je holý nesmysl, protože uprostřed zdi vzniká tzv. rosný bod: To je pojem označující fakt, že vlhkost jdoucí z vnitřku domu ven se na určitém místě ve zdi začne srážet z páry na vodu, a následně zamrzne. Co dělá voda zamrzlá v maltě a cihlách si asi dovedete představit.

Nakonec jsme se byli podívat ve sklepě. Když viděl trám podpírající strop, ihned ho identifikoval jako místo, kde je nahoře v hale vrchol "svahu" podlahy. Jak tohle viděl, vyzval nás náznakem k poradě bez přítomnosti majitele, a tam nám řekl: Tento dům bych vám rozhodně nedoporučil. Tady je tak minimálně za 2,5 milionu na rekonstukci, technicky velice náročnou. A jsou to havarijní věci, kvůli kterým by se tu nedalo bezpečně bydlet. Ten pozemek je skvělý, v Žebětíně by těch 700 m2 mohlo mít cenu kolem 2,5 milionu; ale ten dům je spíše na zbourání. Upřímně nechápu, proč ho majitel opravoval, protože pokud ho někdo opraví pořádně, pořád mu bude ujíždět svah, a pokud ho přibližně za 400 až 600 tisíc nebude sanovat, bude neustále řešit praskliny na domě a závady na střeše.

Znalec se rozloučil, že už musí jít, a zůstali jsme s majitelem v kuchyni. Vyjmenovali jsme mu nalezené závady a řekli svou představu o ceně: 4 100 000 Kč. To ho vyloženě rozohnilo a hodně hlasitě za mávání rukama nám vysvětlil, jací jsme blbci, že on je stavební inženýr, zrekonstruoval 3 domy (zde se trochu přořekl) a on by závady zcela jistě objevil. A že s cenou dolů zcela jistě nepůjde. To byl pátek.

Odjeli jsme na víkend, a v sobotu ráno přišla smska od realitního agenta, že majitel přistupuje na cenu 4 800 000. Kdyby tato nabídka přišla ihned při prvním jednání, možná bychom bývali udělali tu ohromnou chybu a souhlasili. Takto ovšem nešlo udělat nic jiného, než odmítnout. Musel jsem to ještě jeden den vstřebávat, protože to místo se mi líbilo jako snad ještě žádné jiné v Brně. Druhý den jsem ale (po konzultaci s dalšími odborníky) s hořkostí odepsal mailem, kde jsem vypsal předpokládané opravy.

Dobrý den,
jak už jsem informoval pana *****, od záměru koupit tento dům upouštíme.
Důvody:

Dům na fotkách vypadá krásně - okna, fasáda, střecha, to se nedá upřít.
Pozemek je také nádherný, možná nejlepší, jaký jsem v Brně viděl.
My ale potřebujeme dům, který nebude po dobu splácení hypotéky potřebovat zásadní rekonstrukce.
V případě tohoto domu, resp. ceny jde o cca 15-20 let. A dům, jak jsem si nechal poradit od několika odborníků, bude potřebovat:

Zateplení štítu zvenku
Komplet nový krov
Komplet nové stropní trámy
Sanaci zdiva ve sklepě - nová izolace, možná zpevnění
Zpevnění svahu (podle geologické mapy je pozemek nad korytem toku spodní vody, odborník z RD Rýmařov sdělil, že bez zpevnění svahu by tam odmítli dělat základovou desku)
Pravděpodobně zpevnění základu v onom rohu

Vyrovnání podlahy v hale
Novou podlahu v zadní místnosti
Odstranění septiku
Odstranění či rekonstrukci zdi vedle septiku

Kdybych ten cca milion a půl navíc měl, koupil bych.
A protože nepředpokládám, že byste šel s cenou níže, tak mi bohužel nezbývá, než se toho vzdát a popřát vám úspěšný prodej někomu solventnějšímu.


Odpovědí mi bylo po 2 týdnech mail od ženy majitele (sympatická milá paní), která mi poděkovala za informace a popřála, ať najdeme něco pro nás pravého.
A inzerát opět visel na webu za 5 milionů.

Tímto také přeju majiteli úspěšný prodej, ovšem zároveň doufám, že kupující bude plně informován o závadách.

Rozjíždíme...

Vítejte do temného světa plného intrik, lží a podvodů. Sledujte drsný boj o přestřelené provize. Budeme se pohybovat na hraně zákona. Vítejte v realitě realit v Brně.

S realitními kancelářemi má zkušenost hodně lidí, a většinou špatnou. Není divu. V realitním světě je zcela běžné lhát, dezinformovat, bagatelizovat a oklamávat. Realitní agenti nekopou za kupujícího. Ani za prodávajícího. Je jim jedno, kdo si co koupí, nebo kolik dostane prodávající - jediný ukazatel pro realitku je, kolik bude provize. Pokud koupíte shnilý rozpadající se dům, nezkolaudovaný dům, pozemek s ochraným pásmem podzemního toku - to vše je realitní kanceláři jedno. Hlavní je prodat komukoliv cokoliv, a mít z toho provizi.

V rámci tohoto blogu se ale podíváme i na praktiky prodávajících - zejména u domů.